Sibir Irkutsk Bajkal rieka Lena Botovska jaskyna 25.1 -12.2 2018

Účastníci :        Michal Vrbičan  (oblastná skupina LM) James Bobrovec

Zdeno Jurík      oblastná skupina LM    HZS

Peter Holúbek  speleo Nikolaus           SMOPAJ

Miroslav Očkaik Červené vrchy          SSJ

Miroslav Kudla   speleo RK                SSJ

 

+ Franci – Švajčiarka pôsobiaca na Oxforde

+ Niels – nemec klimatológ

+ 10 rusov -1saman

25.1. príchod do Irkutska strašná zima hneď ako vystúpime z lietadla. Nákup topánok (valeniek) ťažký večer pre Švajčiarku.

26.1.Prechádzka mestom po Leninke a popri rieke na obed pelmene po 2km moste ponad rieku Ankaru, okna na buse zamrznuté z vnútra komplet. Na večeru je kaviár šampanské a vodka.

27.1. Ráno pokazené auto takže odchádzame až na obed. Ide nás 17 ľudí na 2 autách + nákladiak so zásobami . Cesta Uazom poležiačky na batožine my piati a šaman. Boli ma z neho už hlava po 2hodinach. Tára o kozmických lodiach

Stojíme na pár benzínkach posledných 20km po ideme po rieke Lene, nákladiak stále zapadá takže ho ťaháme Uazom. Posledných 200m zaviazne tak že ho vyťahujeme asi hodinu. Pripravená večera (hostina) v Konošanove o polnoci vypínajú elektriku. Prespávame na zemi v obývačke.

28.1 na raňajky zasa hostina v dedine je pár obývaných domov asi 18ludi (3 ročné dieťa) na jar už odchádzajú do mesta. Polorozpadnuté dreveničky majú svoje čaro. Rúbeme ešte drevo pre domácu pani ,dostávame zato výbornú mrazenú smotanu. Vo dvore ma kravku.

o11:00 sa presúvame do ústia doliny Boty ,odtiaľto 5km= 1,5hod je základňa BOTY (Base camp), ideme peso každý čo odnesie , po 500metroch beriem šamanovi tretí batoh lebo vidím že to nezvláda. Zásoby a ďalšie veci vozí ujček z dediny na Burane (snežnom skútri) otočí to aspoň 10x. šľape sa dobre sneh je čoraz viac utlačený- mimo stopy sa zabárame nad kolená.

13:00 základňu ktorú tvorí jedálenský zrub ,ubytovací zrub ,priestor vonkajšieho ohniska ,BAŇA –sauna zrub. 50metrov dole je potok odkiaľ nosíme vodu keď odhádžeme sneh z okolia zrubov. V každom zrube sa kurí v plechovej peci. Na vonkajšom ohnisku sa vari voda v štyroch plechových 12 litrových vedrách- čaj ,večera a paleontológ vyvára kosti nejakých fretiek.

15:00 keď sa trochu zohrejeme a najeme slaniny a syra ideme hotovať drevo do lesa. Pílime sucháre a metrovicu nosíme alebo ťaháme ku zrubom. Tu drevo hneď pílime a štiepame. Rúbeme že triesky len tak lietajú Rusi iba kukajú a nestíhajú pratať.

Večer ideme ešte po traja na striedačku do sauny niektorí sa hádžeme do snehu.

 

29.1.jedna partia ide prešľapávať stopu  ku vchodu jaskyne a pripraviť horný tábor cca 300 výškových 4km. My ostávame ešte hotovať drevo za cely deň nanosíme asi 2-3 kubíky. Popri tom ešte pomáhame pri výmene okien a dverí na zruboch.

 

Koniec prvej časti 🙂